Μία σημαντική ανακάλυψη για την επιτυχή προγεννητική διάγνωση του συνδρόμου Down, έκανε ο Κύπριος επιστήμονας Κ. Νικολαϊδης, που εργάζεται στο νοσοκομείο King´s College του Λονδίνου. Η διάγνωση μπορεί να γίνει απο το υπερηχογράφημα στην 12η εβδομάδα της εγκυμοσύνης. Οπως διαπιστώθηκε, στο έμβρυο με σύνδρομο Down δεν φαίνoνται τα οστά της μύτης.
Πριν απο δέκα χρόνια, η αμνιοκέντηση ήταν η μέθοδος με την οποία γινόταν ο προγεννητικός έλεγχος για το σύνδρομο Down και είχε ως βασικό κριτήριο την ηλικία της μητέρας. Το ποσοστό επιτυχίας ήταν 30%.
Ακολούθησε η βιοχημική εξέταση αίματος της μητέρας με ποσοστό επιτυχίας 60%, η αυχενική διαφάνεια με 75% και ο συνδυασμός των δύο με ποσοστό επιτυχίας 85 με 90%.
Σήμερα η νέα ανακάλυψη σε συνδυασμό με τις προηγούμενες μεθόδους, αγγίζει σχεδόν τα όρια της απόλυτης επιτυχίας.
Διαβάστε επίσης
![Συντακτική ομάδα Care.gr](https://www.care.gr/wp-content/uploads/2020/07/care_team-150x150.jpg)
Επιμέλεια σύνταξης ειδήσεων σχετικών με την Υγεία (Νέα από την Ελλάδα και τον Κόσμο) για το site Care.gr.