Άλλες ονομασίες
Psychoanalysis
Σύντομη περιγραφή – ορισμός
Ψυχανάλυση είναι η θεραπευτική διαδικασία, η οποία αποβλέπει στη διευθέτηση των ασυνείδητων συγκρούσεων.
Πως γίνεται
Η διαδικασία που ακολουθεί η ψυχανάλυση είναι σε γενικές γραμμές η ακόλουθη: Ο ασθενής (έτσι αποκαλείται κατά την ψυχανάλυση το άτομο που έχει πρόβλημα) ξαπλώνει σε ένα ντιβάνι, όπου και ενθαρρύνεται να μιλήσει ελεύθερα για ό,τι το απασχολεί. Ο ασθενής δεν έχει οπτική επαφή με τον θεραπευτή και αυτό γίνεται για να εξασφαλιστεί η ουδετερότητα του αναλυτή. Η απολύτως ελεύθερη έκφραση (χωρίς καμία παρέμβαση ή λογοκρισία εκ μέρους του θεραπευτή) των βιωμάτων και σκέψεων του ασθενούς ως σκοπό έχει τη συνειδητοποίηση των τραυματικών του εμπειριών.
Μία χαρακτηριστική φάση της ψυχανάλυσης είναι η αντίσταση όπου ο ασθενής αρχίζει να είναι επιθετικός ή αλλάζει θέμα κάθε φορά που μιλά για κάτι σημαντικό. Ο αναλυτής προσπαθεί να παρακάμψει τις αντιστάσεις αυτές με το βοηθήσει τον ασθενή να κατανοήσει την προέλευση και τις επιπτώσεις που έχουν αυτά τα συναισθήματα.
Η κυριότερη όμως φάση στην ψυχανάλυση είναι η μεταβίβαση κατά την οποία ο ασθενής αντιδρά ως προς τον αναλυτή του σαν να ήταν ένα σημαντικό πρόσωπο από το παρελθόν. Η εξωτερίκευση αυτή προκαλεί σημαντική ανακούφιση διότι ο ασθενής λαμβάνει από τον θεραπευτή κατανόηση και υποστήριξη.
Πόσο διαρκεί
Η ψυχαναλυτική θεωρία του Freud βρήκε ισχυρούς οπαδούς αλλά και ισχυρούς επικριτές. Η ψυχανάλυση διαρκεί πολύ καιρό (από 3-7 χρόνια) και η συχνότητα των συνεδριών είναι από 3-5 φορές την εβδομάδα. Για αυτό το λόγο είναι οικονομικά δυσβάσταχτη για πολλούς ανθρώπους και δεν ενδείκνυται για όλες τις περιπτώσεις όπου θέλουν άμεση λύση (όπως π.χ στις φοβίες).
Διαβάστε επίσης
![Νάνσυ Ψημενάτου](https://www.care.gr/wp-content/uploads/2020/07/nancy-psimenatou-150x150.jpg)
Έχει σπουδάσει Συμβουλευτική. Μετά την αποφοίτησή της από το Ελληνικό Παιδαγωγικό Ινστιτούτο σε τριετές πρόγραμμα σπουδών στη Ψυχολογία, ακολούθησε τετραετές πρόγραμμα στη Συμβουλευτική (Counselling & Psychotherapy Central Awarding Body). Συνέχισε τις σπουδές της σε θέματα που αφορούν τη συμβουλευτική πένθους. Ολοκλήρωσε το B.A στη Συνθετική θεραπεία (Middlesex University). Mέλος της Ελληνικής Εταιρείας Ανθρωπιστικής & Συνθετικής Θεραπευτικής Συμβουλευτικής & Ψυχοθεραπείας.