42 σχολικά κυλικεία βρέθηκαν να λειτουργούν χωρίς προηγουμένως να έχουν λάβει την απαιτούμενη άδεια λειτουργίας, ενώ 36 προσέφεραν μη επιτρεπόμενα είδη, σύμφωνα με τα αποτελέσματα ελέγχων που έκανε η Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλονίκης σε 207 σχολεία της συμπρωτεύουσας. Οι έλεγχοι αυτοί είχαν ξεκινήσει από τις αρχές του Νοεμβρίου και η πρώτη φάση τους ολοκληρώθηκε στις 19 Δεκεμβρίου.
Σημειωτέον ότι σε όλες τις περιπτώσεις παραβάσεων υποβλήθηκαν σχετικές μηνύσεις εις βάρος των υπαιτίων και ταυτόχρονα ενημερώθηκαν οι αντίστοιχοι Οργανισμοί Τοπικής Αυτοδιοίκησης, η Διεύθυνση Δημόσιας Υγείας και Υγιεινής Θεσσαλονίκης, καθώς και οι διευθυντές των σχολείων. Επιπλέον ότι, όπως ενημέρωσε η Αστυνομική Διεύθυνση Θεσσαλονίκης, οι έλεγχοι δεν πρόκειται να σταματήσουν αλλά θα συνεχιστούν με αμείωτη ένταση καθόλη τη διάρκεια της σχολικής περιόδου, που διανύουμε.
Διαβάστε επίσης
![Συντακτική ομάδα Care.gr](https://www.care.gr/wp-content/uploads/2020/07/care_team-150x150.jpg)
Επιμέλεια σύνταξης ειδήσεων σχετικών με την Υγεία (Νέα από την Ελλάδα και τον Κόσμο) για το site Care.gr.