Παράνομο κύκλωμα υιοθεσιών είχε συστήσει ο αντιπρόεδρος του δημοτικού συμβουλίου του δήμου Γλυφάδας, επιχειρηματίας Β. Κονίδης, σύμφωνα με την Υποδιεύθυνση Ανηλίκων της Ασφάλειας Αττικής. Για την ίδια υπόθεση συνελήφθησαν και η σύζυγος του κ. Σοφία Αθανασάκη, η κόρη του κ. Αννα Κονίδη καθώς επίσης και η υπάλληλός του κ. Ε. Κραβτσιούκ.
Ο κ. Κονίδης, σύμφωνα με την αστυνομία, εκμεταλλεύτηκε την αδελφοποίηση του Δήμου Γλυφάδας με την ουκρανική πόλη Μπερντιάνσκ και έναντι 2.000.000 δρχ. και 10.000 δολαρίων, που ήταν η αμοιβή για τους φυσικούς γονείς, μεσολαβούσε για την υιοθέτηση μωρών από την πόλη αυτή.
![Συντακτική ομάδα Care.gr](https://www.care.gr/wp-content/uploads/2020/07/care_team-150x150.jpg)
Επιμέλεια σύνταξης ειδήσεων σχετικών με την Υγεία (Νέα από την Ελλάδα και τον Κόσμο) για το site Care.gr.